Program

Monday, May 14

 

08:30 - 09:00 - Registration

09:00 - 09:15 - Opening

Session: Database Dependency Theory, Logics and Structures

09:15 - 10:30 - Invited talk: Bernhard Thalheim: Revisiting the Database Constraints Theory

10:30 - 10:45 - Break

10:45 - 11:45 - Regular presentation: Joachim Biskup and Marcel Preuß: Inferences from Attribute-Disjoint and Duplicate-Preserving Relational Fragmentations

11:45 - 13:15 - Lunch break

13:15 - 14:15 - Regular presentation: Arne Meier and Christian Reinbold: Enumeration Complexity of Poor Man's Propositional Dependence Logic

14:15 - 14:30 – Break

Session: Argumentation, Preferences and Classification

14:30 - 15:30 - Regular presentation: Xudong Liu and Mirek Truszczynski: Preference Learning and Optimization for Partial Lexicographic Preference Forests over Combinatorial Domains

15:30 - 15:45 - Break

15:45 - 16:45 - Regular presentation: Zsolt Laszlo, Levente Torok and Gyorgy Kovacs: Improving the Performance of the k Rare Class Nearest Neighbor Classifier by the Ranking of Point Patterns

Tuesday, May 15

 

Session: Knowledge Representation

09:00 - 10:15 - Invited talk: David Pearce: The Logical Basis of Knowledge Representation in Answer Set Programming

10:15 - 10:30 - Break

10:30 - 11:30 - Regular presentation: Christoph Beierle, Steven Kutsch and Kai Sauerwald: Compilation of Conditional Knowledge Bases for Computing C-Inference Relations

11:30 - 11:45 - break

11:45 - 12:15 - Short presentation: Konstantin Schekotihin, Patrick Rodler and Wolfgang Schmid: OntoDebug: Interactive Ontology Debugging Plug-In for Protégé

12:15 - 13:15 - Lunch break

Session: Expressive Power of Database Query Languages

13:15 - 13:45 - Short presentation: Leopoldo Bertossi: Characterizing and Computing Causes for Query Answers in Databases from Database Repairs and Repair Programs

13:45 - 14:00 - Break

14:00 - 15:00 - Regular presentation: Bernhard Bliem: ASP Programs with Groundings of Small Treewidth

15:00 - 15:15 - Break

15:15 - 16:15 - Regular presentation: Jelle Hellings, Marc Gyssens, Dirk Van Gucht and Yuqing Wu: First-Order Definable Counting-Only Queries

Wednesday, May 16

 

Session : Automated Reasoning and Probabilistic Reasoning

09:00 - 10:15 - Invited talk: Laura Kovacs: Automated Reasoning for Systems Engineering

10:15 - 10:30 - Break

10:30 - 11:30 - Regular presentation: Marco Wilhelm, Gabriele Kern-Isberner, Marc Finthammer and Christoph Beierle: A Generalized Iterative Scaling Algorithm for Maximum Entropy Model Computations Respecting Probabilistic Independencies

11:30 - 11:45 - Break

11:45 - 12:15 - Short presentation: Dragan Doder, Nenad Savic and Zoran Ognjanovic: A Decidable Multi-agent Logic with Iterations of Upper and Lower Probability Operators

12:15 - 13:15 - Lunch break

13:15 - Excursion, Banquet

Thursday, May 17

 

Session: Database Dependency Theory, Logics and Structures (continued)

09:00 - 10:15 - Invited talk: Sebastian Link: Old keys that open new doors

10:15 - 10:30 - Break

10:30 - 11:30 - Regular presentation: Arnaud Durand, Miika Hannula, Juha Kontinen, Arne Meier and Jonni Virtema: Probabilistic Team Semantics

11:30 - 11:45 - Break

11:45 - 12:15 - Short presentation: Heba Aamer and Haythem Ismail: Concatenation, Separation, and Other Properties of Variably Polyadic Relations

12:15 - 13:15 - Lunch break

13:15 - 13:45 - Short presentation: Stanislav Böhm, Jakub Beránek and Martin Šurkovský Haydi: Rapid Prototyping and Combinatorial Objects

13:45 - 14:00 - Break

Session: Expressive Power of Database Query Languages (Continued)

14:00 - 15:00 - Regular presentation: Dimitri Surinx, Jan Van den Bussche and Dirk Van Gucht: A Framework for Comparing Query Languages in Their Ability to Express Boolean Queries

15:00 - 15:15 – Break

15:15 - 16:15 - Regular presentation: Jelle Hellings, Yuqing Wu, Marc Gyssens and Dirk Van Gucht: The Power of Tarski’s Relation Algebra on Trees

Friday, May 18

 

Session: Argumentation, Preferences and Classification (Continued)

09:00 - 10:15 - Invited talk: Gerhard Brewka: Computational Models of Argument: A New Perspective on Persisting KR Problems

10:15 - 10:30 - Break

10:30 - 11:00 - Short presentation: Emmanuel Hadoux, Anthony Hunter and Jean-Baptiste Corrégé: Strategic Dialogical Argumentation using Multi-Criteria Decision Making with Application to Epistemic and Emotional Aspects of Arguments

11:00 - 11:15 - Break

11:15 - 12:15 - Regular presentation: Claudette Cayrol, Jorge Fandinno, Luis Farinas Del Cerro and Marie-Christine Lagasquie: Argumentation Frameworks with Recursive Attacks and Evidence-Based Supports

12:15 - 13:15 - Lunch break

Session: Knowledge Representation (Continued)

13:15 - 14:15 - Regular presentation: Arina Britz and Ivan Varzinczak: Rationality and Context in Defeasible Subsumption

14:15 - 14:30 - Break

14:30 - 15:30 - Regular presentation: Gábor Rácz, Attila Sali and Klaus-Dieter Schewe: Refining Semantic Matching for Job Recruitment: an Application of Formal Concept Analysis